Slabost italijanskih starijih harmonika...

Hohner, Dallape, Guerrini, Scandalli, dugmetare, srbijanke, kabinke....Za sve ljubitelje harmonika

Moderator: dida

Slabost italijanskih starijih harmonika...

PostPostao/la Muzikant » Pet svi 24, 2013 9:23 pm

Mozda samo neuobicajeno razmisljanje o (barem meni) uocenoj mani starijih italijanskih harmonika (pa i skupih!) za kojima vecina stremi ali podjelit cu ga s onima koji prate ovu rubriku.
Neznam koliko tko zna o "interijeru" njih ali jedna stvar mi nije jasna!
Zasto su im ventili bez osiguraca na ovisno o modelu i marki gotovo pola glasova i naravno-dugogodisnjom upotrebom odvoje se od plocice,prvo pocilju puckati,pa krkljati,onda ostanu savijeni i ton izgubi zadanu vrijednost,trosi vise zraka i povisi se jer ventil vise ne odradjuje funkciju.
Jasno,za sve je predvidjen servis nakon odredjenog broja godina,izmedju ostalog i zamjena ventila.
Sve to stoji ali kako onda neke manje vrijedne,da ne budem grub-gotovo bezvrijedne marke u odnosu na ove nemaju taj problem?
Kod najlonskih ventila je jasno,nasarafao sam se prastarih Hohnera i Weltmeistera,neke su bile starije od mene a vec dobrano idem "niz brijeg" i gotovo uvijek su priljubljeni uz plocice.
Razumijem problem,kod visih glasova osigurac pritisce ventil jace i gusi glas pa je ocito jednostavnije staviti ventil bez njega,pa dok traje-traje...
Kako to onda nije problem kod obicnih npr. Royalki?
Dosta ih ima do samog kraja kozne ventile i do zadnjeg imaju osigurace!
Ne vjerujem da su to spretnije rjesili zbog nekih drugih proracuna ali je sigurno funkcionalnije.
Kako je to Talijanima promaklo,ima i ventila i osiguraca razlicitih elasticnosti.
Da li je to doista nespretno rjeseno ili je sve stvar predvidjenih periodickih servisa koje vecina izbjegava i ide s harmonikom kod majstora samo kad bas mora...?

Potrajalo je kao i uvijek,molio bih da se ukljuce oni koje zanima ova tema,osobito zna se cije bi misljenje rado procitao i ja o ovome jer uvijek konstruktivno i strucno odgovori,pa evo-tko zeli...
Kud plovi ovaj brod...?
Muzikant

PostPostao/la petar3petar » Sub svi 25, 2013 8:02 am

Na ovakva pitanja je vrlo teško jednoznačno odgovoriti!
Možemo si samo misliti da to tako je ili nije i sve to potkrijepiti argumentima ZA ili PROTIV.

Hohner plastične ventile stavlja unazad više od 50. godina i to se pokazalo dobro u nizu prmijera. U to vrijeme, prije 50.tak godina, umjetni materijali su bili skuplji od prirodnih, plastika od kože.
Danas je stvar drugačija. Umjetni su materijali, zbog niza razloga, jeftiniji od prirodnih.
Hohner je tih 50.tih godina bio najveća tvornica harmonika, njemačka je prednjačila u svemu, pa su pretpostavljam i u tome htjeli otići ispred ostalih.
Plastični ventil je trajniji, lakši je pa zbog toga ton lakše "izgovara" a nema niti nus pojava poput "krčanja" kada ostari jer ne upija prašinu i vlagu. Druga stvar je što se pri izradi plastičnih materijala puno lakše održava ujednačena kvaliteta nego pri izradi prirodnih. Zbog toga koža nije bila uvijek ujednačene kvalitete. Za ventile je potrebna mekša i elastičnija koža koja neće lupati pri radu.
Zašto talijani nisu prije počeli koristiti plastične ventile teško je odgovoriti. Ne znaju niti oni sami.
Moja je pretpostavka da su ih počeli koristiti od tada kad više od kožara nisu mogli dobiti adekvatnu kožu već im je kao nova počela lupati i stvarati probleme.
Dobar dio harmonikaša i majstora stoji iza toga da harmonika s kožnim ventilima daje ljepši ton pa i danas inzistiraju na tome.
Moje je mišljenje drugačije.
Smatram da je to ne utemeljeno budući da postoje novije harmonike s plastičnim ventilima koje imaju ljepši ton od nekih starijih sa kompletno kožnim ventilima na tonovima. Imam takav prijer!
Sada si možemo postaviti pitanje što je kome lijepo pa tako i koji je ton
lijep i na tu temu diskutirati do beskonačnosti što nema smisla.
petar3petar

PostPostao/la petar3petar » Sub svi 25, 2013 8:09 am

P.S.

"Osigurači" ili kako to talijani zovu "kontra pele", ne stavljaju se na sve kožne ventile budući da tada tonovi slabije izgovaraju, kasnije se javljaju pri malom pritisku zraka. Takve harmonike nisu za "piano" sviranje već ih morate snažnije razvlačiti da bi sve glasnice(tonovi) dali zvuk.
petar3petar

PostPostao/la Muzikant » Sub svi 25, 2013 1:38 pm

Doista odlicno pojasnjenje o ventilima.
Dosta nas koji ceprkamo po harmonikama radije popravljamo upravo radi toga jeftinije kod kojih je to sretnije rjeseno iako se ni po cemu ne mogu usporedjivati s talijankama,pogotovo u tehnickom smislu.
Weltmeister je najmasovnija harmonika kod nas i na nju se najcesce pozivamo,rjesio je to po meni puno bolje.
Na krupnijim glasovima su kozni ventili (najcesce) s osiguracima a nastavljaju se s plasticnim-najlonskim.
Daleko je lakse uredjivati njih tonski nego kad se otvori neka starija talijanka i ventili strse na sve strane.
Dakako,oni nisu toliko osjetljivi na temperature i kojekakve cestice o koje se cesto zalijepe plasticni ili najlonski pa stvaraju probleme-i o tome je g. Petrovic negdje pisao.
Nisam zagovornik Weltmeistera i slicnih jeftnijih harmonika ali ovo s talijankama ocito je prevladano,zato i uvode sve vise plasticne,ili u kombinaciji s koznim.
Naravno,najpametnije je harmoniku periodicno servisirati,u tom slucaju nebitno je kakvi su postavljeni na plocice a zasigurno tada besprijekorno odradjuju svoju zadacu.
Uvijek svi trazimo ono sto je dugotrajnije,u ovom slucaju mislim da samo kozni ventili bez osiguraca manje izdrze a jasno je da ih opterecuju ako se na sve postave.
Bilo kako bilo vidjet ce se kakve ce u buducnosti ventile harmonike imati ali vjerujem da ce se tu nesto morati promjeniti,alternativa je-svakih nekoliko godina na kontrolni servis.
Kud plovi ovaj brod...?
Muzikant

PostPostao/la virtuoso » Pet svi 31, 2013 1:11 pm

Što se talijanskih proizvoda tiče,vrijedi kao kod svih njihovih proizvoda,design neprikosnoven,nekad čak i rade dobro dok rade,ali servis im je ajme.

BTW,kad vi meštri mijenjate te ventile,stavljate li opet prirodne materijale ili plastične i ima li iza toga razlike u tonu?
virtuoso

PostPostao/la Muzikant » Pet svi 31, 2013 3:59 pm

Ja stavljam uvijek iste na sve harmonike kakvi su bili prije,bilo da se radilo o prirodnim ili umjetnim materijalima.
Vecina onih koji nesto znaju ili misle da znaju ne voli "novotarije" pa sam stava da se bolje drzati ustaljenog,osim kad je dogovoreno drugacije.
Neke razlike u tonskom smislu-ipak ima!
Prednost je na strani plasticnih,za nijansu se moze povisiti stim ukoliko su bili kozni pa se stavljaju plasticni i treba ih podesiti na raniju vrijednost.
Ovo se najcesce manifestira koliko sam primjetio kod glasova koji nisu besprijekorno cisti a svaku harmoniku generalno uredjivati...,sto podrazumjeva u ovom slucaju kompletno skidanje glasova s fasena-dosta vlasnika nije spremno na to.
Radi manje tezine plasticnih ventila glasovi lakse-da posudm izraz "izgovaraju" pa sam dosta puta sreo plasticne (najcesce Hohnerove) gdje je uobicajeno da budu kozni ventili upravo iz razloga da se poboljsaju tonski.
Iduci korak-kad ni to vise ne pomaze i glasove jos vise zagusi prljavstina je generalka-skidanje i ciscenje glasova itd.
Kud plovi ovaj brod...?
Muzikant

中国和俄罗斯——万世友好

PostPostao/la AnnaArtoklbic » Uto lip 13, 2017 1:27 pm

修建中俄两个大国(龙和熊)精神象征联合的纪念碑。
投票。 此处必须建立提醒我们后代铭记中俄相互关系伟大历史的“中国和俄罗斯——万世友好”纪念碑!
<a href="http://www.cn1ru.com">http://www.cn1ru.com</a>
AnnaArtoklbic

中国和俄罗斯——万世友好

PostPostao/la AnnaArtoklbic » Uto lip 13, 2017 1:35 pm

修建中俄两个大国(龙和熊)精神象征联合的纪念碑。
投票。 此处必须建立提醒我们后代铭记中俄相互关系伟大历史的“中国和俄罗斯——万世友好”纪念碑!
<a href="http://www.cn1ru.com">http://www.cn1ru.com</a>
AnnaArtoklbic

Vrati se na: Harmonike